Herbata

Pamiętaj: Uważaj na herbatę kupowaną w torebkach - wiem że to wygoda w parzeniu... ale w sumie nic poza tym. Herbatę taką bardzo łatwo zafałszować (dodać herbatę już spitą - użytą do innej produkcji, dodać obce barwniki, dodać liście innych roślin, jak i obce barwniki), ponadto często jest ona robiona z pyłu herbacianego, a więc pozostałości po obróbce lepszych gatunków herbat. Herbata z torebki... ma zupełnie inny smak niż herbata parzona bezpośrednio z fusów.

Parzenie Herbaty


Każdy rodzaj herbaty wymaga odpowiedniej procedury w parzeniu herbaty. Wbrew pozorm smak herbaty, to nie tylko jej gatunek, ale też sposób jej zaparzenia.

Metody parzenia herbaty:

 • Parzenie Czarnej herbaty
  Zalać wrzącą wodą (100°C). Czarną herbatę należy parzyć od 3-5 minut (im twardsza wda tym dłuzej parzyć), dłuższe parzenie może spowodować uwalnianie się taniny, która hamuje pobudzające działanie pozostałych składników herbaty. Ponadto zbyt parzenie herbaty powoduje że staje się ona gorzka.

 • Parzenie zielonej herbaty
  Zielonej herbaty w przeciwieństwie do czarnej herbaty, nie należy parzyć we wrzątku. Parzy się ją w wodzie o temperaturze 60-80°C (odczekać ok 10 min po zagotowaniu). Parzyć należy do 3 minut, później nabiera ona gorzkiego posmaku (chyba że ktoś taki posmak lubi). Co jeszcze ważne w przypadku zielonej herbaty, warto ją zaparzyć po raz drugi, pierwsze parzenie daje efekt pobudzający, drugie zaś uspokajający.

 • Parzenie białej herbaty
  Tę wykwintną herbatę należy parzyć ok. 5-10 w temperaturze ok 80°C. Można ją zaparzać trzykrotnie.

 • Parzenie żółtej herbaty
  Żółtą herbatę nalezy parzyć tylko raz w temperaturze ok. 90°C. Parzenie trwa standardowo: 3 minuty.

 • Parzenie czerwonej herbaty - Pu-Erh
  Czerwoną heratę można parzyć wielokrotnie, herbata ta w każdym parzeniu oddaje dobroczynne substancje. Parzyć nalezy 3 minuty w temperaturze 90-100°


powrót do strony głównej o herbacie


Zapomniał bym o najważniejszym, smak herbaty i jej działanie zależy przede wszystkim od towarzystwa w jakim ją pijemy ;)
Życie zdrowie i medycyna
naturalna, psychologia, alternatywna...
i konwencjonalna DOLEGLIWOŚCI:
DIAGNOSTYKA:
PREPARATY, ZIOŁA: JADŁOSPIS: DBANIE O CIAŁO: SEN: E-BOOKI DOWNLOAD: INNE: 

Made by precelik. Polityka prywatnosci